Ana sayfa > Sergi > İçerik

Çelik Topların Kısa Tarihçesi

Sep 05, 2017

Steel Ball.jpg

1883 yılında, Alman FAG dünyanın ilk bilyalı değirmeni yarattı. Görünüşü çok ilkel; yapısı çok basit; büyüklüğü çok alçakgönüllü. Ancak, doğumu insan çelik bilye üretiminin başlangıcını yarattı. 121 yıllık bir geçmişi olmuştur.

Yarı-feodal ve yarı-sömürge Çin'de, Çin kendi rulman sanayi değildir. Japon Savaş Karşıtı Savaş sırasında NTN, mühimmat bakımına uyum sağlamak için bir rulman fabrikası (ZWZ selefi) kurdu. Rulman üretim teknolojisini kontrol etmek için, çelik toplar kullanılarak Japonca üretilir ve montaj için Çin'e gönderilir. 1948'de ZWZ kurtarıldı. Jin deyuan, Song Shifa ve ZWZ rulman fabrikasındaki diğerleri, Çin'in çelik bilya üretemediği geri kalmışlığı değiştirmeye kararlıydı. Teknoloji ve çizimlerin yokluğunda, ekipmanı ellerinde üretiyorlar, silindiri küre'ye taşlıyorlar ve Çin çelik top üretimi için Çin'in ilk çelik topunu yaratıyorlar.

Kurtuluşun ardından, merkezi hükümetin ideolojik rehberliği altında, yeni Çin sanayi sistemini kurmak için mümkün olan en kısa zamanda ulusal ekonomiyi yeniden kurmak istiyor, devlet büyük ölçekli kilit girişimler kurdu. Metalurji, tarım makineleri, kimyasallar, otomobiller, traktörler, takım tezgahları ve askeri sanayii için vazgeçilmez aksesuarlar olarak, tartışmasız sırada yer alıyor. ZWZ ilk olarak kilit geliştirme girişimlerinde yer aldı. Daha sonra, Kore Savaşı'na ihtiyaç duyulması nedeniyle HRB kuruldu. Sovyetler Birliği'nden ZWZ ve HRB ithal çelik bilye üretim ekipmanları, Sovyetler Birliği'nde eğitim vermek için Gong Zhaoliang, Li Shiliang ve diğerlerini, Sovyetler Birliği'nin çelik topu üretim teknolojisini ve yönetim yolunu ithal etti.

1950'lerde, Luoyang rulman fabrikasını (çelik top atölyesini dahil etti) inşa etmek Sovyet'in Çin'e yardım ettiği 156 önemli projeden biri olarak listelendi. Bütün fabrika Sovyetler Birliği tarafından desteklendi. ZWZ, HRB ve LYC'nin yapımı, Çin çelik bilye imalatçılarının sistematik, büyük ölçekli ve sanayileşmiş bir üretime adım attığını gösteriyor. Koşulların etkisi ve Sovyet üretim modunun nakli nedeniyle, rulman işletmeleri, tüm montaj süreçlerinin bir işletme tarafından tamamlanana kadar halkalardan, haddeleme elemanlarından ve kafeslerden değişmişti. Çelik bilyalı rulmanlarda önemli bir yer tutmaktadır. İşletmelerin uyum gereksinimlerini karşılamak için, ZWZ, HRB ve LYC rulman fabrikası Sovyetler Birliği uzmanlarının yardımıyla kendi çelik topu üretim atölyesini kurdu. Büyük miktarda çelik bilye üretmeye başladılar ve çelik bilye üretimi için bir çok omurga geliştirdiler. ZWZ, HRB ve LYC, olduğu gibi, Çin çelik toplarının doğum yeridir.

O zaman, top üretimi hiçbir ulusal standarda sahip değildi. Sovyetler Birliği ГOCT3722 standardını kullandı ve çelik bilyenin üretim derecesi Ⅰ, Ⅱ ve Ⅲ (mevcut G10, G20 ve G40'a eşdeğer). Gerçek üretim derecesine gelince,% 95'ten fazlası derece Ⅲ ve sadece çok az miktarda ürün derecedir Ⅱ. Yukarıdaki işlemle, Ⅰ sınıfı üretilemez. Bazı askeri ürünler için, özel gereksinimleri vardır. Derece gereksinimlerini karşılamak için tek bir hendek açma yönteminde artacaktır, ancak bu yöntemin sıkıcı süreci, düşük üretim verimliliği, oluğun büyük fark boyutu ve yüksek üretim maliyeti vardır.

Reform ve açılış ile, Çin rulman sanayi hızla gelişti. Özellikle yabancı sermayenin getirilmesi ve özel sermayenin eklenmesi, Çin rulman endüstrisinin gelişimini hızlandırmaktadır. Önemli bir yatak parçası olan 'çelik bilye' olarak, rulman ile üretim gücünün saflarına da girmiştir.