Ana sayfa > Sergi > İçerik

Açısal Temaslı Çelik Bilyalı Rulmanın Kısa Tanıtımı

The angular contact steel ball bearing.jpg


Açısal temas çelik bilyalı rulman hem radyal hem de eksenel yüklere dayanabilir. Daha yüksek bir hızda çalışabilir. Temas açısı ne kadar yüksekse, eksenel taşıma kapasitesi de o kadar yüksektir. Yüksek hassasiyetli ve yüksek hızlı rulmanlar genellikle 15 derece temas açısı alır. Eksenel kuvvetin etkisi altında temas açısı artar.

Tek sıralı açısal temas çelik bilyalı rulman sadece bir yöndeki eksenel yüke dayanabilir. Radyal yük taşıyan ek eksenel kuvvete neden olur. Ve yalnızca milin veya kabuğun bir yöndeki eksenel yer değiştirmesini sınırlayabilir. Eğik bilyalı rulmanların temas açısı 40 derece olup büyük bir eksenel yüke dayanabilir. Açılı temas çelik bilyalı rulman, ayrı olmayan bir tasarım türüdür, iç ve dış omuz yüksekliği değişir. Yatak kapasitesini arttırmak için, omuzun bir tarafı alçaltılarak yatak daha fazla çelik bilye haline getirilebilir.

Çift sıralı açısal temas çelik bilyalı rulman, radyal, eksenel eklem yüklerine ve esasen büyük radyal yüklerden oluşan, her iki eksenin eksenel yer değiştirmesini sınırlayan moment yüklerine dayanabilir. Rulmanın iç ve dış halkası arasında bir eğim açısı varsa, rulman ömrü etkilenir ve böylece rulman çalışma hassasiyeti azaltılır ve çalışma gürültüsü artar. Çift sıralı açısal temas çelik rulman genellikle naylon kafes veya pirinç katı kafes kullanır.