Ana sayfa > Sergi > İçerik

Çelik Topların Malzeme Seçiminin İmalat Sürecine Etkisi

Jun 16, 2017

Wear-resistant Steel Balls.jpg


Çelik bilyaların üretim süreci, servis ömrünün belirlenmesinde önemli bir faktördür. Çekme, çatlama, iç kristalleşme ve benzeri gibi top yüzeyi veya iç imalat sırasında kusurlar varsa, bu sadece çelik bilyaların performansını düşürmeyecek veya hatta çelik bilyaların kırılmasına neden olmayacaktır.

Makaralı dövme, döküm ve ısıl işlem prosesi çelik bilyaların üretiminde hazırlanmalıdır. Örneğin, yüksek kromlu dökme demir bilye için dökülmeli ve akıcı bir şekilde soğuk demir kullanmalı ve döküm sıcaklığı ve diğer önlemleri kesinlikle kontrol etmelidir. Bu şekilde, çelik toplar dökümde iyi bir katılaşma sırası ve dolum koşulları alacak ve yoğun bir iç organizasyona kavuşacak, daha sonra iri taneli fenomeni zayıflatacaktır. Çelik bilyaların ısıl işlem prosesi, mekanik özelliklerinin gerçekleştirilmesini ve karbürlerin dağılımını belirler. Çelik bilyelerin bileşimi belirli bir miktarda krom ve diğer alaşım elementleri içerir, bu nedenle sert bir nokta karbit oluşturan bu alaşım elementlerinin tam rol oynamasını nasıl düşünecek bir ısıl işlem süreci geliştirmenin bir faktörüdür.

Aşınmaya dirençli çelik bilyalar genellikle düşük karbonlu alaşımlı, yüksek manganlı çelik, yüksek kromlu dökme demir ve yüksek karbonlu yüksek manganlı alaşımlı çeliktir.

Düşük karbonlu alaşımlı çelik top, iyi bir tokluğa ve uygun fiyata sahiptir ve ömrü, düşük kromlu dökme topun 1 katından fazlasını artırmaktadır.

Yüksek manganlı çelik iyi tokluğa sahiptir, Ai yüzey katmandaki spesifik performansı hızla sertleşebilir. İş sertleştirme indeksi diğer malzemelere göre 5-7 kat daha yüksektir, aşınma direncini etkin bir şekilde artırabilir. Fakat öncül, daha büyük etki veya temas stresinin etkisi altındadır ve başarılabilir.

Yüksek kromlu dökme demir, aşınmaya karşı dayanıklı özelliklere sahip aşınmaya dayanıklı bir malzemedir.

Yüksek karbonlu yüksek manganez alaşımlı çelik alaşımlı yapısal çelik esas olarak krom, molibden ve diğer elementleri içerir. Yüksek sertlik ve iyi tokluğa sahiptir.