Ana sayfa > Sergi > İçerik

Çelik Topların Temas Yorulma Ömrünü Temas Etmenin Ana Yolları

Jul 04, 2017

Steel Ball Bearings.jpg


Bilyalı yataklarda, çelik bilyaların ana arıza formu temas yorgunluğudur yüzey işleme doğruluğundan ve yüzey kalitesinden etkilenen rulman gürültüsü veya ömrünü (aşınma veya daha düşük boyutsal kararlılık nedeniyle kayba duyarlılık dahil olmak üzere) takip eder. Çelik bilyaların temas yorulma ömrünü arttırmanın başlıca yolları şunlardır:

1. Çelik bilyaların malzemesinin kalitesi

Çelik bilyalı rulman çalışırken, dönme kontağının alternatif gerilme etkisi altında çelik bilyelerin alt yüzey katmanında maksimum makaslama gerilmesi oluşur. Bölgede, metalik olmayan kapanımların veya kaba karbürün malzemesi, mikro çatlaklara neden olan bir stres konsantrasyonuna sahip olacak. Çoğu yüzey altı yorulma bu mikro çatlaklara yorulma çatlaması kaynağı olarak dayanmaktadır. Kaynamak için genişler, nihayetinde çelik topların başarısızlığını oluşturur.

2. Çelik bilyaların yüzey işlemesi

Çok sayıda çalışma ve gözlem, hangi modele ait yorulma başarısızlığına bakılmaksızın, çoğu durumda yorulma çatlaklarının malzemenin yüzeyinde veya alt yüzeyinde filizlendiğini göstermektedir. Dış kuvvet parçaları, çoğunlukla yüzeyde yoğunlaşır veya masadan iç bölgeye art arda azalır. Bir süre genişlendikten sonra, parçaların yorulmasına neden olur.