Ana sayfa > Sergi > İçerik

Çelik bilyaların Yüzey Güçlendirme İşlemleri

Jul 07, 2017

Steel Balls.jpgÇelik bilyenin temas yorulma mukavemetini ve yüzey kalitesini arttırma sürecinde, yüzey modifikasyon teknolojisinin uygulanması, çelik bilyaların yüzey kuvvetlendirme işlemidir.


Yöntem çelik bilyaların ısıl işleminden sonra çelik bilyeleri özel bir tambur makinesine yüklemektir. Tamburun dönüşü nedeniyle varilin kaldırma tamburu çelik topları üst yüksekliğe yükseltti ve çelik toplar düştü. Düşen çelik toplar ve tamburdaki çelik toplar birbirleriyle çarpışır. Çelik bilyaların her çarpışması sadece küçük bir daire alanıdır. Tamburun dönme süresi uzaması ve çelik bilyaların sayısı arttıkça, topun çarpışma yüzeyi her geçen gün daha da büyüyor. Çelik topların yüzeyi, birbiri ile tekrarlanan çarpışmalarla güçlenmektedir. Çelik bilyaların bu yüzey güçlendirme işlemi, düşük hızlı atışla kesme işlemine eşdeğerdir. Bu tür işlem araçlarıyla, çelik bilyaların yüzeyi, birbirleriyle çarpışma sürecinde elastik-plastik deformasyon meydana getirir. Çelik bilyenin yüzeyinin yapısını ve stres durumunu büyük oranda değiştirir, çelik bilyelerin yüzeyinin mukavemetini arttırır.


Yöntem, ekonomik ve etkili bir teknoloji aracı olan çelik bilyanın ömrünü uzatmaktır. Avantajları şunlardır:

1. Kolay. Bir silindirin güçlendirilmesi ekipman olduğu sürece, başka kompleks yardımcı ekipmana ihtiyaç duymaz.

2. Yüksek üretim verimliliği. İşlem parametrelerini iyi güçlendireceği sürece, mekanik hale getirilmiş üretim gerçekleştirebilir.

3. Yüksek ekonomik faydalar. Çelik bilyelerin yüzeyini güçlendirdikten sonra, çelik bilyaların ömrünü önemli ölçüde artırabilir, çelik bilyelerin yüzeyinin öğütme verimliliğini iyileştirebilir ve taşıma sürecindeki çelik bilyaların yüzey çarpmalarını ve çiziklerini azaltabilir.